Keresztszemes kézimunkák
A modern divat követelményeinek hódolva a szép mintákat , amelyekkel korábban csak otthonunkat díszítettük, jelenleg öltözködésünk kiegészítésére, modernizálására is felhasználjuk.
A keresztszemes hímzés még ma is egyike a legkedveltebb kézimunkafajtáknak. Nemcsak azért, mert technikája rendkívül egyszerű, hanem mert bámulatosán gazdag,mutatós és változatos mintái örök időszerűséget biztosítanak számára.
A népművészetnek egyik leggyakoribb hímzésfajtája, formái két fő osztályba csoportosíthatók: az egyiknél mértani alapformákból, a másiknál szabadabb, virágokból, stilizált állatokból állnak a motívumok.
Teljesen modern minták is készíthetők ezzel a technikával.
Írásos hímzés
Az írásos öltés lényegében hasonlít a láncöltéshez. A szál itt is a tű alá kerül. Különbség az, hogy az öltés felső szélén is a tű alá helyezzük a szálat. A bal oldalon ferde vonalak jelzik a jól elkészített írásos öltések irányát.
Az írásos minták közét sokszor laposhímzéssel kell kitöltenünk. Ilyenkor először a laposhímzést készítjük el, majd köréje varrjuk írásos öltésekké a mintát. Ezt az öltésformát Kalotaszegen „sujta” néven ismerik.
Ha az írásosan hímzendő minta ívelt, hajlított formájú, ügyeljünk arra, hogy belül szorosabban, kívül ritkábban öltsünk, hogy szabályos fordulatot kapjunk.